Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  

Formularz kontaktowy na stronie internetowej a obowiązek zgłoszenia zbioru danych do GIODO

Formularz kontaktowy umieszczony na stronie internetowej w opinii naszej kancelarii może być niewątpliwie mechanizmem, za pośrednictwem którego dochodzi do przetwarzania danych osobowych. Najczęściej w typowym formularzu kontaktowym należy podać takie kategorie danych, jak „imię i nazwisko” i „adres e-mail”. Przesłanie tych danych i tym samym umieszczenie ich w systemie informatycznym (np. na serwerze hostingodawcy) może oznaczać przetwarzanie danych osobowych, a tym samym powoduje konieczność zgłoszenia przez administratora takiego zbioru do GIODO.

Podobne zbiory są rejestrowane w GIODO, m.in. zbiór „BAZA FORMULARZA KONTAKTOWEGO SERWISU HTTP://WWW.GRUPAENERGA.PL” zgłoszony przez Energa SA (pod nr zgłoszenia 001854/2011). Z praktyki wynika, że znakomita większość administratorów takich zbiorów jednak nie zgłasza. Niemniej jednak przepisy w zakresie ochrony danych osobowych są w tym przypadku w miarę przejrzyste i konieczność zgłoszenia tak przetwarzanych danych osobowych według naszej opinii istnieje.

Aby uniknąć obowiązku rejestracji zbioru danych w GIODO rozwiązaniem może być usunięcie ze strony internetowej formularza kontaktowego, pozostawiając inne  treści w zakresie danych adresowych. Wówczas obowiązek zgłoszenia do GIODO (i opracowania przy tym kilkudziesięciostronicowej dokumentacji w postaci polityki bezpieczeństwa i instrukcji zarządzania systemem informatycznym służącym do przetwarzania danych osobowych) odpada.

Kontakt


  • KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
  • Łukasz Grzelak
  • ul. Poznańska 54A, 62 - 800 Kalisz
  • tel. 608 630 971, fax (43) 656 44 41
  • e-mail: biuro(małpa)grzelak-kancelaria.pl

Wspieramy