Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  

Zwrot towaru

Zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów (art. 10 ust. 2 pkt 4 prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadku świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą. Jest to określenie ustawowe; brak jest przy tym dokładniejszych wytycznych co należy przez to określenie rozumieć. Każdy stan faktyczny może być przy tym oceniony odmiennie i jedynie sąd jest władny ustalić jednoznacznie (w danej sprawie), czy od sprzedaży danego towaru konsument mógł albo nie mógł odstąpić.


W mojej opinii niezwykle trudno jest rozstrzygnąć jednoznacznie, czy stosowane przez Państwa informacje o niemożności odstąpienia, są zgodne z prawem. Jeżeli dany towar w Państwa opinii jest na tyle „zintegrowany” z konsumentem dokonującym zwrotu, to taką informację można zamieścić, np. jest tak w przypadku dokonania przeróbek, zmian w towarze (odbiegających od wzoru) na polecenie konsumenta lub też, gdy dany towar o konkretnych parametrach nie jest przez Państwa oferowany, ale konsument sobie życzy, by wykonać dla niego towar taki a taki (i tu określa jego właściwości, np. nietypowy wymiar 101 x 97).

W mojej opinii inaczej ma się jednak sprawa, gdy sprzedawca oferuje np. 100 rodzajów obić czy kolorów, a konsument wybiera jeden z nich. Wówczas według mnie nie jest to świadczenie o właściwościach określonych przez konsumenta, gdyż te właściwości określa sam sprzedawca, zaś konsument dokonuje jedynie wyboru tych właściwości (nie określa własnych).

Podkreślić należy, że odstąpienie ud umowy nie podlega towar na zamówienie, ale towar o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu, a to jest różnica. Każdy towar jest bowiem na zamówienie konsumenta (nie da się nic sprzedać uprzednio nie mając zamówienia), ale nie każdy towar jest o właściwościach przez niego określonych.

W świetle powyższego używanie przez Państwa wskazanych opisów w przypadku lamp i mebli może być niezgodne z prawem (stanowić klauzulę niedozwoloną). Dlatego zalecałbym, aby nie stosować takich opisów lub stosować je z wielką ostrożnością.

Państwa regulamin zawiera stosowną regulację w zakresie nieodstępowalności od umowy (par. 6 ust. 2 ) i zawsze mogą się Państwo powołać na tę regulację.

Ponadto dozwolone byłoby umieszczenie w opisie towaru, że „prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadku świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą”, nie wiążąc tego z tym konkretnym towarem, ale stwierdzając tak ogólnie. Byłoby to działaniem niejako prewencyjnym, każącym zastanowić się danemu konsumentowi nad zakupem.

Kontakt


  • KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
  • Łukasz Grzelak
  • ul. Poznańska 54A, 62 - 800 Kalisz
  • tel. 608 630 971, fax (43) 656 44 41
  • e-mail: biuro(małpa)grzelak-kancelaria.pl

Wspieramy