Skuteczność zmiany umowy spółki jawnej

Zmiana umowy spółki jawnej w zakresie przedmiotu działalności spółki jest skuteczna od chwili jej dokonania i – dla swojej skuteczności – nie wymaga ujawnienia w rejestrze.

Zgodnie z art. 26 § 2 Kodeksu spółek handlowych, wszelkie zmiany danych wymienionych w § 1 (w tym dotyczące przedmiotu działalności spółki), powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu. Wpis w KRS dotyczący zmiany umowy spółki jawnej ma jednak wyłącznie charakter deklaratoryjny (potwierdzający zmianę). To oznacza, że zmiana umowy spółki jest skuteczna z chwilą jej dokonania, tj. zawarcia aneksu do umowy spółki jawnej.

W zakresie podatkowych aspektów modyfikacji przedmiotu działalności spółki godzi się zauważyć, że nawet gdyby spółka nie zgłosiła sądowi rejestrowemu zmiany przedmiotu działalności spółki, to brak ujawnienia w rejestrze kodu PKD odpowiadającego rzeczywiście prowadzonej działalności gospodarczej przez spółkę stanowi wprawdzie po jej stronie uchybienie obowiązkom administracyjnym, jednakże co do zasady nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji podatkowych. W szczególności niedopełnienie obowiązku aktualizacji danych nie powoduje, że spółka nie może prowadzić działalności w tym zakresie. Niedopełnienie obowiązku aktualizacji danych nie powoduje również, że dana transakcja będzie nieważna. Będzie ona w świetle prawa skuteczna. Jednocześnie należy wyjaśnić, że w przypadku przedsiębiorcy przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej są przede wszystkim kwoty należne, nawet jeśli nie zostały one faktycznie otrzymane. Powoduje to, że mimo braku wpisu odpowiedniego kodu PKD w przedmiocie działalności powstanie u przedsiębiorcy kwota należna, która będzie stanowiła dla niego przychód.

Leave a Comment