Dowód z protokołu przesłuchania świadka przeprowadzonego w innym postępowaniu
Zeznania świadka w jednej sprawie mogą być dowodem w innym postępowaniu. Nawet w sytuacji, kiedy możliwe jest zgłoszenie wniosku o przesłuchanie tego świadka.
Dowód z zeznań świadka może być istotny dla rozstrzygnięcia określonego sporu, a czasami wręcz decydujący. Stosowne zeznania mogą też posłużyć za dowód w innej sprawie. Nie trzeba zatem ponownie przesłuchiwać tego samego świadka, można bowiem skorzystać z tych zeznań, które złożył on już w odrębnym postępowaniu.
Zgodnie z orzecznictwem sądowym, dopuszczalny jest dowód z protokołu z zeznań świadka. Wskazuje się, że gdy sąd przeprowadza dowód z protokołu przesłuchania świadka przeprowadzonego w innym postępowaniu, wtedy nie ma odstępstwa od zasady bezpośredniości w znaczeniu podmiotowym (art. 235 § 1 KPC), gdyż dowód z tego dokumentu przeprowadzany jest przed sądem (składem) orzekającym. Nie jest to dowód z przesłuchania świadka, lecz dowód z dokumentu urzędowego odzwierciedlającego treść tego zeznania. Strona może poprzestać na zgłoszeniu wniosku o przeprowadzenie dowodu z protokołu przesłuchania świadka w innym postępowaniu, choćby możliwe było także zgłoszenie wniosku o przesłuchanie tego świadka. Sąd nie może pominąć takiego dowodu uzasadniając to tym, że w sprawie należało wnioskować o przesłuchanie świadka (vide: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. akt II CSK 399/17).