Konsekwencje wniesienia do sądu powszechnego sprawy objętej zapisem na sąd polubowny
Zdarza się, że mimo zawarcia zapisu na sąd polubowny strona skieruje sprawę objętą tym zapisem do sądu powszechnego. Jakie są tego konsekwencje? Czy sąd powszechny może merytorycznie rozpoznać sprawę objętą zapisem na sąd polubowny?
Takie przypadki zdarzają się między innymi w sporach dotyczących zawodowego sportu w Polsce. Regulaminy lig zawodowych często obligują kluby i zawodników do zawarcia zapisu na sąd polubowny w kontraktach sportowych. I mimo że w umowach taki zapis występuje, to strona decyduje się kierować pozew do sądu powszechnego.
Aby odpowiedzieć na wyżej postawione pytania, należy przytoczyć treść przepisu art. 1165 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego treścią, w razie wniesienia do sądu sprawy dotyczącej sporu objętego zapisem na sąd polubowny, sąd odrzuca pozew lub wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego, jeżeli pozwany albo uczestnik postępowania nieprocesowego podniósł zarzut zapisu na sąd polubowny przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.
Z powyższego przepisu wynika więc, że pozew dotyczący sporu objętego zapisem na sąd polubowny zostanie odrzucony przez sąd powszechny, ale tylko w przypadku podniesienia zarzutu zapisu na sąd polubowny przez pozwanego. Jeżeli pozwany tego nie uczyni, sąd powszechny powinien merytorycznie rozpoznać taką sprawę. Wszystko zatem zależy od reakcji strony pozwanej.
Ww. przepis wskazuje, że podniesienie zarzutu zapisu na sąd polubowny winno nastąpić „przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy”. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 25 stycznia 2012 r. (sygn. V CSK 44/11), podniesienie zarzutu zapisu na sąd polubowny w odpowiedzi na pozew spełnia wymóg wynikający z art. 1165 § 1 KPC.